ساختمان سازی نیاز به آگاهی، برنامه ریزی، مدیریت و سرمایه دارد. به هنگام ساخت ساختمان، لازم است برنامه ریزی آن از نقطه آغاز تا پایان با دقت بالایی انجام شود.

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که آیا ساختن خانه مقرون به صرفه تر است، یا خرید خانه از پیش ساخته شده ؟ در این مقاله اطلاعات پایه در خصوص ساخت ساختمان و مشارکت در ساخت را در اختیارتان قرار می دهیم. سپس به بررسی ساخت و یا خرید خانه می پردازیم.

ساخت و ساز

فرایند ساختمان سازی

ساختمان ها ممکن است فرایند ساخت متفاوتی داشته باشند. اما در مجموع، مراحل اولیه برای شروع پروژه ساخت به شرح زیر می باشد:

۱- برنامه ریزی پروژه

برنامه ریزی یک پروژه شامل طراحی ساختمان ، برآورد مالی و انتخاب گروه ساخت و ساز می باشد. پس از انتخاب محل ساخت ( سایت) ؛ کارشناسان و مهندسان باید از محل بازدید نمایند تا بتوانند طرح ریزی آن را انجام بدهند.

در برخی مواقع نیز سایت پس از طراحی انتخاب می گردد تا برای طرح مدنظر مناسب باشد. نکته قابل توجه این است که طراحی مطابق با درخواست و بودجه مالک صورت می گیرد.

برنامه ریزی ساختمان سازی

۲- هزینه های ساختمان سازی

پس از طراحی، سرمایه مورد نیاز برای اجرا محاسبه می گردد. طرح همراه با جزئیات و اطلاعات کامل در خصوص متریال مورد نیاز می باشد، در نتیجه سرمایه مورد نیاز برآورد می گردد. هزینه های ساخت شامل خرید متریال ، حق الزحمه طراحی و اجرا، حق الزحمه کارگران و سایر هزینه های متفرفه می باشد.

پس از برآورد هزینه ها، فرایند اجرای طرح به پیمانکار واگذار می شود. کارفرما و پیمانکار نیاز به یک قرارداد دارند تا جزئیات، حق و حقوق طرفین، تاریخ و سایر موارد در آن ذکر شود.

۳- دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ساخت و ساز

قبل از شروع فرایند ساخت، کارفرما باید اقدام به دریافت پروانه ساخت و مجوزهای لازم نماید که این مجوزها از ارگان های مختلفی کسب می شوند. عدم کسب مجوز، منجر به توقف پروژه و جریمه های سنگین می گردد. پیشنهاد می شود با مراجعه به شهرداری، اطلاعات دقیقی را از مجوزها و روند دریافت آنها کسب نمایید.

۴- آماده سازی سایت

در این مرحله فرایند ساخت به صورت رسمی آغاز می گردد. آماده سازی سایت مطابق با طرح باید انجام شود. این مرحله شامل حفاری و هموارسازی است. حفاری برای فراهم کردن بستری برای خدمات رفاهی از جمله آب ، برق، خدمات موقت و … می باشد. این امور تحت نظر بازرس رسمی انجام می گردد.

آماده سازی سایت

۵- پی ریزی و زیر سازی

فونداسیون یا بتن ریزی لازمه آغاز ساخت می باشد. برای انجام این کار جنس خاک و سطح آب های زیرزمینی در منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل آزمایش خاک برای سنجش ظرفیت آن انجام می شود. بتن ریزی یا فونداسیون کم عمق برای ساختمان ها با تعداد طبقات پایین و فونداسیون شمعی برای ساختمان های مرتفع رایج هستند.

در بتن ریزی شمعی، سازه های بلندی همانند ستون در داخل خاک قرار می گیرند تا وزن سازه به اعماق خاک منتقل شود.

فونداسیون ساختمان

۶- آرماتوربندی و اسکلت ساختمان

پس از آماده سازی زیر بنا؛ نسبت به فریم بندی سازه ساختمان یا اصطلاحاً اسکلت آن ، اقدام می شود. در ادامه بر اساس طرح، دیوارچینی صورت می پذیرد. سایر جزئیات در روند ساخت نیز در زیر مجموعه این مرحله قرار می گیرد.

لازم به ذکر است مراحل مذکور تنها فرایند اولیه برای شروع کار ساخت را بصورت خلاصه شرح می دهد. در نهایت پس از اتمام ساخت، باید اقدام به تشکیل پرونده در شهرداری نموده تا پایان کار ساختمان را دریافت نمایید.

منبع:

romakcompany.com

Recommended Posts