امروزه افرادی که دارای سرمایه هستند اقدام به ساخت خانه برای تجارت می نمایند. سالانه هزاران خانه در سراسر کشور در جهت سکونت شخصی و تعداد زیادی از آن ها نیز به قصد تجارت ساخته می شوند. از آن جایی که ساخت خانه نیز مانند هر کسب و کار دیگری نیازمند تجربه است،  با عوامل موثر بر هزینه های ساخت خانه آشنا می شویم.

ناپایداری قیمت مصالح خانه: بی شک یکی از دغدغه های افرادی که ساخت و ساز دارند، نوسان قیمت مصالح است. به همین دلیل باید قبل از ساخت شرایط را بررسی کنید.

هزینه معمار و کارکنان ساختمان: سرمایه ای که برای این کار احتیاج دارید وابسته به متراژ و سبک طراحی می باشد. بدیهی است برای دیزاین های لاکچری نیاز به سرمایه بیشتری است.

هزینه آماده سازی زمین برای ساخت: بودجه اولیه برای آماده سازی زمین تامین می گردد. علاوه بر این، بودجه کلی بر اساس متراژ خانه، تعداد طبقات و …  متغیر خواهد بود.

هزینه پیمانکاری ساختمان

یکی از روش های محاسبه هزینه پیمانکاری ساختمان مراجعه به وبسایت ” سازمان نظام مهندسی ساختمان ” شهر مربوطه می باشد. این سازمان سالانه تعرفه های گوناگون را در حوزه های مهندسی نظارت، طراحی، ساخت و ساز و …. برای عموم منتشر می نماید. این تعرفه شامل گروه های ساختمانی متعدی مانند ۲-۱ طبقه ، ۵-۳ طبقه ، ۷-۶ طبقه و … است. بنابراین با توجه به ساختمان خود می توانید از قیمت ها آگاه شوید.

به عنوان مثال هزینه خدمات ساخت و ساز هر متر مربع بنا در سال ۱۳۹۹ در شهر تهران برای گروه ساختمان های ۲-۱ طبقه ۱۶.۸۷۵.۰۰۰ ریال و برای ساختمان های ۵-۳ طبقه ۱۹.۶۸۷.۰۰۰ ریال است.

پیشنهاد می شود با مراجعه به وبسایت رسمی این سازمان اقدام به دانلود پی دی اف مربوطه نمایید.

هزینه ساخت خانه در سال ۱۴۰۰

هزینه ساخت خانه هر ساله تحت تاثیر مواردی از جمله رشد تورم، افزایش نرخ حقوق و دستمزد و همچنین افزایش قیمت زمین ، مواد اولیه و مصالح ساختمانی، قرار می گیرد. در نتیجه نیاز است اشخاصی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، از میانگین هزینه ساخت خانه آگاهی داشته باشند.

روزنامه دنیای اقتصاد با بررسی شرایط بازار سرمایه گذاری ساختمان در ۵ کلان شهر کرج، اهواز، اصفهان، مشهد و تبریز، تخمین هزینه تمام شده ساخت هر متر مربع زمین را اعلام نمود.

مطابق با جزئیات منتشر شد در این روزنامه، بازار ساخت مسکن در حال حاضر با رکود مواجهه بوده، اما در سال ۱۴۰۰ چشم انداز بهتری را خواهد داشت. تخمین هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در کرج  ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان، اهواز و مشهد حدوداً ۱۰ میلیون تومان، اصفهان و تبریز بیش از ۱۰ میلیون تومان می باشد.

برآورد هزینه ساخت خانه به صورت تقریبی انجام می شود و یک برآورد دقیق نیاز به جزئیات دارد. برخی از کارفرمایان با بررسی نقشه ها، شرح کار پروژه، تهیه ساختار شکست کار، نیروی کار مورد نیاز و فعالیت های مورد نیاز اقدام به برآورد هزینه می نمایند. به این شیوه اصطلاحاً احجام از پایین به بالا گفته می شود که مطابق با آن حجم هر بسته کاری در سطح پایین محاسبه شده و تا سطوح بالاتر جمع زده می شود. مطابق با این روش مقادیر در سطوح پایین، میانی و  بالاترین سطح ساختار شکست ، حاصل می گردد. البته روش های دیگری نیز برای برآورد هزینه وجود دارد.

منبع:

romakcompany.com

Recommended Posts